Augdamas vaikas, po truputį tampa vis labiau ir labiau savarankiškas. Visi šie ateinantys etapai savarankiškumo link be galo džiugina tėvelius, visgi kai kuriems iš jų taip pat reikalinga ir tam tikra priežiūra bei dėmesys. Vienas jų yra tas momentas, kuomet vystyklai tampa nebereikalingi ir norima pereiti prie naktipuodžio naudojimo. Šis mokymosi procesas gali būti gana sudėtingas bei labai individualus, kadangi kiekvienas vaikas yra skirtingas bei naują informaciją priima savaip. Visgi, kad būtų bent kiek lengviau, yra keletas universalių patarimų, kurie tikrai pravers visiems tėveliams, kartu su vaikais išgyvenantiems šį vystymosi etapą. Apie visa tai – šiame straipsnyje!
Įsitikinkite, jog vaikas yra pasiruošęs
Galbūt nustebsite, tačiau ar vaikas yra pasiruošęs pratintis prie naktipuodžio, priklauso tikrai ne nuo amžiaus, o nuo jo fizinės raidos ir vystymosi spartos. Dažniausiai vaikai šį etapą pasiekia tarp 18-24 mėnesių amžiaus, tačiau kiti mažyliai gali būti tam nepasirengę net iki 3 metų. Tai tikrai nereiškia nieko blogo, svarbiausia pradėti šio įgūdžio mokytis laiku, kadangi jei tam bus pasirinktas ankstesnis laikas, mokymasis gali užtrukti tikrai ilgai. Ar vaikas pasiruošęs naktipuodžiui, galite sužinoti, atsakydami į tam tikrus klausimus: ar vaikas gali pats nueiti iki tualeto ir ant jo atsisėsti, ar gali savarankiškai nusimauti kelnes ir jas užsivilkti, ar jis supranta tam tikrus nurodymus ir jų laikosi, ar jūsų vaikas gali pasisakyti, kada jam reikia į tualetą. Jei į daugelį šių klausimų atsakėte taip, jūsų vaikas yra pasiruošęs mokytis!
Išsirinkite tinkamą naktipuodį
Kitas žingsnis – išsirinkti tinkamą naktipuodį. Geriausia, jei tai įmanoma, naktipuodį rinktis kartu su vaiku. Tokiu būdu jis jausis labiau įtrauktas į paieškos procesą bei be galo lauks, kada galės išbandyti naują pirkinį. Naktipuodžiai vaikams būna patys įvairiausi – skirtingų spalvų, formų, dydžių, marginti įvairiais piešiniais ar net nešiojami. Kuris iš jų bus tinkamiausias, nuspręskite kartu su vaiku – taip bus ne tik lengviau jums, bet ir smagiau vaikui! Žinoma, nupirkti vaikui patinkantį naktipuodį dar ne viskas – taip pat reikia jį pastatyti geroje namų vietoje. Vonios kambarys yra viena akivaizdžiausių vietų jam, ji gali padėti vaikui geriau suprasti, kam skirtas vonios kambarys, tačiau tam tikrais atvejais naktipuodis gali praversti ir vaiko kambaryje – taip jis galės juo pasinaudoti bet kada, tiek žaidžiant, tiek po pietų miego.
Nupirkite vaikui gražius apatinius drabužius
Dar vienas dalykas, kuris gali paskatinti vaiką naudotis naktiniu puoduku – gražūs apatiniai. Nupirkite vaikui tokius apatinius, kurie būtų marginti jo mėgstamiausiais animacinių filmukų herojais, ryškių spalvų ar raštų. Paaiškinkite savo vaikui, jog kuomet jis išmoks naudotis naktipuodžiu, tada jis galės dėvėti šiuos gražius apatinius. Be abejo, juos galite leisti jam dėvėti ir mokymosi proceso metu, tačiau turėkite omenyje, jog greičiausiai neišvengsite „nelaimių“.
Sudarykite tvarkaraštį
Taip pat mokant vaiką naudotis naktiniu puoduku, rekomenduojama sudaryti tam tikrą grafiką. Geriausia, jei pavyktų vaikui priminti atsisėsti ant puoduko kas dvi valandas, taip pat pirmiausia ryte ir po pietų miego. Jam sėdint, galite kartu žaisti su vaiko mėgstamais žaislais ar jam skaityti knygą. Net jei jūsų vaikas tiesiog sėdi ant naktipuodžio, pagirkite už bandymą ir priminkite vaikui, kad vėliau jis galės pabandyti dar kartą.
Pagirkite vaiką, kuomet jis pasinaudos naktiniu puoduku
Kaip jau užsiminėme, viso proceso metu svarbu girti vaiką. Kuomet pavyksta atlikti reikalus ant naktipuodžio, galite vaiką apdovanoti apkabinimu, pagyrimu ar bet kuo kitu, kas padėtų palaikyti jų motyvaciją bei leistų suprasti, jog jiems puikiai sekasi. Iš tiesų galite net sugalvoti tam tikrus mažus prizus – skanų užkandį, mėgstamą filmuką po to ir taip toliau.
Būkite kantrūs
Nesitikėkite, jog vaikas išmoks naudotis naktipuodžiu vos per kelias dienas. Būkite kantrūs bei duokite vaikui pakankamai laiko priprasti prie naujos rutinos. Taip pat jokiu būdu mažylio nebauskite už klaidas – nors pratinimasis prie naktipuodžio kartais gali būti išties varginantis, atsispirkite norui pykti ar nubausti savo vaiką. Vietoje to, geriau pasakykite jam, jog viskas gerai ir kad jis vėliau galės pamėginti dar kartą. Papildomas spaudimas tikrai nepadės vaikui greičiau mokytis. Nesėkmės ir klaidos – natūrali mokymosi proceso dalis, todėl jokiu būdu nenusiminkite, jei taip atsitiks.
Tikimės, jog visi šie patarimai pravers ir padės kuo sėkmingiau pripratinti vaiką prie naktinio puoduko! Sėkmės!