VRK partijoms planuoja padalinti 2,7 mln. eurų dotaciją?

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kitą savaitę planuoja padalinti partijoms antrojo pusmečio biudžeto dotaciją – iš 2,7 mln. eurų dalybų po Seimo rinkimų iškrenta Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir „Drąsos kelias“.

Biudžeto dotacijas perskaičiavus pagal naujausius Seimo rinkimų rezultatus, smarkiai – iki pusės milijono eurų – išaugs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) gaunama suma, daugiau gaus Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS- LKD) bei Liberalų sąjūdis, o Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gaunama suma šiek tiek mažės.

Perpus mažėja Darbo partijos gaunama suma, taip pat menksta ir valstybės finansavimas „Tvarkai ir teisingumui“, o Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai biudžeto asignavimų dalis nedaug sumažėja.
Diskusija – 2012 ar 2016 metų rezultatai

Pasak VRK vadovo Zenono Vaigausko, komisijoje kilo diskusijos, ar pinigus skaičiuoti pagal šių metų Seimo rinkimų rezultatus, ar imti 2012-ųjų balsus, tačiau dauguma laikosi nuomonės, kad reikėtų atsižvelgti į naujausiai pareikštą rinkėjų valią.

VRK teisiškai galėjo pinigus padalinti ir iki galutinių rinkimų rezultatų skelbimo, tad lėšos būtų buvę paskirstytos pagal senąjį skaičiavimą, kaip, pvz., ankstesniųjų Seimo rinkimų metais, 2012-aisiais, dotacijos buvo paskirstytos dar liepą, prieš rinkimus.

Pasak Z.Vaigausko, šiemet pinigų skirstyti dar iki rinkimų buvo neįmanoma, nes įsigaliojus naujai tvarkai partijos nebe kartą, o du kartus per metus turi pateikti Teisingumo ministerijai narių sąrašus. Anksčiau partijos narių sąrašus turėdavo patekti kasmet iki kovo 1-osios, o šiuo metu – dar kartą iki spalio 1 dienos.

Be to, VRK vadovo teigimu, skirstant pinigus reikėtų atsižvelgti į naujausią rinkėjų apsisprendimą.

„Mums iškilo dilema, ar daliname pagal 2012 metus, ar pagal 2016 metus. Pagal 2012 metus gauna „Drąsos kelias“, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), kai kurios partijos gauna daugiau, kitos – mažiau, bet rinkimų rezultatai jau žinomi, ir didžioji dalis komisijos narių pasisakė, kad turime dalinti pagal naujausius rinkimų rezultatus. Tai yra mokesčių mokėtojų pinigai, ir tai yra rinkėjų balsai. Jei yra balsai paskutiniųjų rinkimų, pagal rinkėjų balsus ir reikia dalinti“, – BNS sakė Z.Vaigauskas.

Pinigai partijoms yra paskaičiuoti pagal pastarųjų Seimo, savivaldybių bei Europos Parlamento rinkimų rezultatus, ir vienas balsas partijai įvertintas 0,56 euro. Valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios atitinka įstatymu keliamus reikalavimus bei yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus. Iš viso partijoms šių metų biudžete skirta apie 5,5 mln. eurų, pusmečiui paskirstoma apie 2,7 mln. eurų. Politinėms partijoms dotacijos pervedamos du kartus per metus, iki kiekvienų metų balandžio 15 ir lapkričio 15 dienos.

Total
26
Dalinasi
Related Posts