Antradienis, spalio 10 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Europos Komisijos komisare, atsakinga už konkurenciją, Margrethe Vestager.
Prezidentė su Europos Komisijos nare aptarė konkurencijos stiprinimą regiono ir visos Europos energetikos rinkoje.
Šalies vadovė pabrėžė, jog tikisi, kad Komisija išliks principinga ir didelių kompanijų atžvilgiu, pavyzdžiui, „Gazpromo“ byloje dėl piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi 2004–2012 m., kai Lietuvai ir kitoms ES šalims teko mokėti gerokai didesnes nei rinkos dujų kainas.
Prezidentė pakvietė Europos Komisiją siekti, kad nuo „Gazpromo“ monopolio nukentėjusioms valstybėms, tarp jų ir Lietuvai, būtų kompensuota už patirtus finansinius nuostolius, ir užtikrinti, kad ateityje būtų taikomos sąžininga konkurencija pagrįstos ir realią rinkos situaciją atspindinčios dujų kainos.
Šalies vadovė taip pat pabrėžė, kad dujotiekis „Nord Stream 2“ prieštarauja ES energetikos sąjungos tikslams ir dar labiau padidins visos Europos priklausomybę nuo „Gazpromo“ dujų.
Prezidentė su eurokomisare taip pat kalbėjo apie Baltijos valstybių elektros tinklų sinchronizaciją su kontinentine Europa. Pasak Prezidentės, konkurencingos dujų ir elektros kainos daro didelę įtaką ekonomikos ir gerovės augimui, todėl ES parama sinchronizacijai bei elektros ir dujų jungčių projektams yra labai svarbi sėkmingai regiono raidai.
Susitikime taip pat aptarta dėl išardyto geležinkelio ruožo Mažeikiai–Rengė susiklosčiusi situacija. Europos Komisija skyrė „Lietuvos geležinkeliams“ 28 mln. eurų baudą už tai, kad prieš 9 metus demontuodama šį ruožą minėta įmonė galimai pažeidė ES konkurencijos taisykles.
Šalies vadovės teigimu, susidariusi padėtis ne tik uždeda didelę finansinę naštą, bet ir gali stipriai pakenkti Lietuvos tarptautiniam įvaizdžiui.
Valstybės vadovė taip pat kalbėjo apie ES kaimynystėje statomos Astravo AE keliamą pavojų. Pasak Prezidentės, tai geopolitinis Rusijos projektas, kuriuo siekiama grasinti visai Europai. Todėl ES turi laikytis principinės pozicijos – į Europos rinką iš trečiųjų šalių tiekti tik tą elektrą, kuri pagaminta laikantis visų ES saugumo reikalavimų.