Ją stebi apie 78 tūkstančius žiūrovų tribūnose ir maždaug 3 milijardai žmonių per televizorių ekranus (beveik pusė žmonijos).
Renginio metu išvysime ne tik įspūdingą šou su supermanekene Gisele Bundchen, translytė gražuolė Lea T ir sambos šokėjais, bet ir 206-ių pasaulio valstybių olimpiečių bei pabėgėlių rinktinės eiseną.
Lieka paslaptimi, kas paskutinis neš olimpinį deglą per daugiau negu 300 miestų aplankiusią estafetę ir įžiebs ugnį. Spėjama, kad juo turėtų tapti 39-erių metų legendinis Gustavo Kuertenas arba Brazilijos maratono bėgikas Vanderlei de Limai, pirmavęs per 2004-ųjų Atėnų olimpiados maratono bėgimą, kai vienas žiūrovas įbėgo į trasą ir jį sugriebė. Po to incidento brazilui atiteko bronza, bet jis atleido užpuolikui ir pelnė pagyrimų už parodytą kuklumą.
Įdomu, kad iš tiesų šios žaidynės yra 28-osios istorijoje (1916, 1940 ir 1944 m. nevyko dėl karo) ir jos jau prasidėjo: trečiadienį buvo sužaistos šešerios moterų futbolo turnyro rungtynės, o ketvirtadienį – aštuoni vyrų mačai.
Daugiau nei 11 tūkstančių atletų dvi savaites grumsis dėl 306 medalių komplektų 28-iose skirtingose sporto šakose.
Lietuvos garbę Rio gins 67-i sportininkai, o didžiausios viltys siejamos su 19-mete plaukike Rūta Meilutyte ir 32-ejų metų penkiakovininke Laura Asadauskaite-Zadneprovskiene. Abi jos prieš ketverius metus Londone iškovojo po olimpinį aukso medalį. Lietuvos vėliavą atidarymo eisenoje neš 33-ejų metų buriuotoja Gintarė Scheidt.
Žaidynių atidarymo parade bus galima išvysti Lietuvos krepšinio rinktinę, baidarių irkluotojus Ričardą Nekriošių ir Andrejų Olijniką, buriuotoją Juozą Bernotą, boksininkus Evaldą Petrauską ir Eimantą Stanionį, tenisininką Ričardą Berankį, lengvaatletę Eglę Balčiūnaitę, plaukiką Deividą Margevičių, šaulį Ronaldą Račinską. Su sportininkais parade žygiuos ir jų treneriai, olimpinės rinktinės medikai ir misijos vadovai.
Renginyje bus pabrėžiamos trys svarbios gyvenimo Brazilijoje ypatybės: ekologiškumas, ypač pastangos išsaugoti ir atkurti miškus, gebėjimas džiaugtis gyvenimu ir būti brazilais, taip pat gambiarra idėja – brazilų gebėjimas išspręsti problemas bet kokiomis parankinėmis priemonėmis.
Rio de Ženeire bus stengiamasi perteikti Brazilijos stulbinamą įvairovę, meilė muzikai ir talentą linksmintis.
„Norime surengti didžiausią vakarėlį, koks yra buvęs šioje šalyje“, – sakė kita ceremonijos meno direktorė Daniela Thomas.
Po daugybės spekuliacijų Brazilijos futbolo legenda Pelė vis dėlto nedalyvaus žaidynių atidaryme dėl sveikatos problemų. 75-erių vyras turėjo prikaustyti fotografų kameras, tačiau liko prikaustytas prie lovos po klubo operacijos.
„Deja, fiziškai negaliu dalyvauti olimpinių žaidynių atidaryme“, – penktadienį išplatintame pranešime cituojamas legendinis futbolininkas, kuris po neseniai atliktos operacijos priverstas apriboti savo mobilumą.
Pelė (tikrasis vardas – Edsonas Arantesas do Nascimento) dalyvavimas žaidynių atidarymo ceremonijoje visą laiką kybojo nežinioje, mat organizatoriai nežinojo, kokios sveikatos būklės veteranas bus išvakarėse.
Istorija šokio ritmu
Niekas neprilygsta Rio de Žaneirui pagal gebėjimą organizuoti šventes po atviru dangumi (tereikia prisiminti jo kasmetinį karnavalą), o muzika yra itin svarbi šių renginių dalis.
Tūkstančiai atletų žygiuos, nešdami savo šalių vėliavas – įskaitant grupę pabėgėlių, kovosiančių po olimpine vėliava. Tuo metu šimtai atlikėjų, atstovaujančių 12 vietos sambos mokyklų, dainuos ir šoks, vilkėdami egzotiškus kostiumus.
Pasirodyme dalyvaus dvi Brazilijos estrados muzikos žvaigždės – Caetano Veloso ir Gilberto Gilas. Labiau šiuolaikiškiems stiliams atstovaus reperiai ir vadinamojo kariokos fanko žvaigždė Anitta.
Informacija, nutekėjusi iš praėjusį sekmadienį vykusios uždaros generalinės repeticijos, rodo, kad pagrindinė ceremonijos tema tikriausiai bus Brazilijos transformacija: šviesų šou primins, kaip per Atlanto vandenyną atplaukė portugalų kolonizatoriai, bus pavaizduota vergijos epocha, atkurtas aviatoriaus Alberto Santoso-Dumont skrydis aeroplanu „14 Bis“ ir miestų įkūrimas.
Kita svarbi šou tema bus pasaulinis klimato šiltėjimas ir itin svarbus Brazilijos ekologinis vaidmuo, nes šioje šalyje yra didžioji dalis Amazonės drėgnųjų atogrąžų miškų, sakoma pranešimuose.
Tvyranti įtampa
Vis dėlto ne viskas bus vien šypsenos ir samba. Brazilija šiuo metu apimta didelės politinės krizės. Prezidentė Dilma Rousseff – nušalinta nuo pareigų ir tikriausiai bus atstatydinta per apkaltos balsavimą pasibaigus olimpiadai.
Ji atsisakė dalyvauti atidarymo ceremonijoje, pareiškusi, kad nepriims „antraplanio vaidmens“, kai pirmuoju smuiku grieš ją pavaduojantis laikinasis prezidentas Michelis Temeras.
Prognozuojama, kad M. Temeras per ceremoniją ištars tik kelis žodžius, skelbiančius žaidynes atidarytomis, bet netgi trumpą jo kalbą gali aptemdyti tarp žiūrovų susirinksiančių oponentų švilpimas.
„Esu visiškai pasiruošęs“ būti pertrauktas, sakė jis.
Prie stadiono bus sutelktos stiprios saugumo pajėgos, pasiruošusios imtis veiksmų, jeigu D. Rousseff palaikančios grupės mėgintų surengti kokias nors demonstracijas.
JAV prezidentas Barackas Obama bus vienas iš daugelio valstybių vadovų, nusprendusių nevykti į žaidynių atidarymą. Kaip rašo dienraštis „O Estado de Sao Paulo“, bendras dalyvausiančių pasaulio lyderių skaičius bus mažiausias per pastaruosius 16 metų.