Vakar buvo duotas startas Lietuvoje jau lengvai atpažįstamai ir gerai žinomai akcijai. „Maisto banko“ savanoriai prieš akciją švarina sandėlius, pakuoja davinius šeimoms ir ruošia lentynas naujiems produktams, kurie žmones pasieks po šį savaitgalį vyksiančios akcijos.
Produktai skaičiuojami tonomis
Spalio 21-22 dienomis norintieji prisidėti prie akcijos tradiciškai galės aukoti ilgai negendančių maisto produktų visose didžiosiose šalies parduotuvėse. Paaukotas maistas bus išdalytas vargingiau gyvenančioms šeimoms, pagyvenusių žmonių ir neįgaliųjų organizacijoms, vaikų ir senelių globos namams, labdaros valgykloms, nuo priklausomybių besigydančių asmenų centrams, nakvynės namams. Šiuo metu „Maisto banko“ parama pasiekia 270 tūkst. žmonių.
„Nuo 2009 metų akcijas organizuojame du kartus per metus. Pastarieji 5 metai parodė, kad 73-uose Lietuvos miestuose organizuojama „Maisto banko“ akcija tapo gražiu visos šalies renginiu. Per kiekvieną akciją mums padeda daugiau kaip 8000 savanorių. Džiaugiamės, kad kasmet gyventojai vis gausiau prisideda prie akcijos, nors ji trunka trumpą laiką – penktadienį ir šeštadienį“, – „Vakaro žinioms“ pasakojo „Maisto banko“ direktorės pareigas laikinai einanti Kristina Tylaitė.
Pasak jos, džiugina ir tai, kad aukoti gyventojai vis dažniau linksta ne tik pačių pigiausių maisto produktų: „Žmonių prašome paaukoti ilgo galiojimo maisto produktų, iš kurių būtų galima gaminti gausius, labiau kaloringus patiekalus. Keičiasi ir aukojamų produktų įvairovė. Anksčiau dažniausiai buvo aukojama kruopų, miltų, makaronų. O dabar matome, kad aukojantis žmogus vis dažniau pagalvoja apie tai, ką dar šalia tų makaronų reikėtų nupirkti. Vien kruopomis gyvas ilgai nebūsi. Žmonės tai supranta. Pradedame surinkti daugiau aliejaus, konservuoto maisto, o kitų greičiau gendančių produktų, tokių kaip mėsa ar daržovės, gauname bendradarbiaudami su prekybos tinklais ne tik per akcijas, bet ir ištisus metus.“
Maistu aprūpina kiekvieną dieną
„Maisto banko“ vadovei antrina ir akcijos partneriai – didžiųjų šalies prekybos tinklų atstovai. „Pirkėjų įpročiai bėgant metams išlieka gana panašūs – dažniausiai aukojama tų pačių jau minėtų produktų. Pastebėtina, kad pastaraisiais metais šiek tiek pakilo vieno aukojimo vertė – vidutiniškai aukojama maisto produktų už 2,43 euro. Anksčiau šis skaičius buvo keliolika centų mažesnis. Įdomu ir tai, kad, nors „Maisto banko“ akcijos metu savanoriai pirkėjus kviečia aukoti ilgo galiojimo maisto produktų, žmonės perka ne tik maisto, bet ir higienos prekių. Pavyzdžiui, per praėjusią akciją tokių produktų buvo paaukota už beveik 3500 eurų“, – teigia UAB „Palink“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.
Ji pasakoja, kad ne tik per akcijas, bet ir kiekvieną dieną nuo 2009-ųjų „Maisto banko“ savanoriai atvyksta į „IKI“ tinklo parduotuves atsiimti paskutinę dieną galiojančių įvairių maisto produktų. Tą pačią dieną jie yra išdalijami sunkiau besiverčiantiems žmonėms: „Tokiam mūsų apsispendimui, žinoma, įtakos turėjo ir tokios organizacijos kaip „Maisto bankas“ atsiradimas. Be jų mes nespėtume kas rytą iš savo parduotuvių surinkti maždaug 4 tonų dar tinkamo vartoti geros kokybės maisto ir operatyviai jo išdalyti alkstantiesiems. Per visą paramos laikotarpį nepasiturintiems paaukojome apie 6,2 mln. tonų maisto, jo vertė – apie 15,7 mln. eurų, tad aukojimas maistu šiandien mums yra kasdienybė.“
„Maximos LT“ Korporacinių reikalų departamento direktorius Rosvaldas Gorbačiovas atkreipia dėmesį, kad „Maisto banko“ akcijoje pirkėjai dalyvauja noriai, o kiekvienais metais prašomų paaukoti produktų tinklas parduoda vis daugiau. Į šį sąrašą įtraukta kruopos, dribsniai, makaronai, miltai, aliejus, taukai, margarinas, sviestas, konservai, cukrus, druska, riešutai, sausainiai, žuvis, mėsa, daržovės, vaisiai, pupelės, padažai, sutirštintas pienas, arbata, kava, šokoladas, sultiniai ir kiti nebrangūs bakalėjos produktai.
„Su „Maisto banku“ bendradarbiaujame jau 13-us metus ir džiaugiamės galėdami prie akcijos prisidėti kiekvieną mėnesį ištisus metus. Todėl kas mėnesį „Maisto bankui“ skiriame kasdienio vartojimo maisto produktų už 25 tūkst. – 35 tūkst. eurų.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“