JK karalienė Elizabeth II švenčia safyrinį valdymo jubiliejų

The Royal Mint nuotr. / Safyrinis valdymo jubiliejus

Šiandien, vasario 6 d., Jungtinės Karalystės (JK) monarchė Elizabeth II švenčia safyrinį valdymo jubiliejų – karalienė šalį jau valdo 65 metus. Elizabeth II yra ilgiausiai valdanti monarchė per visą šalies istoriją. Safyrinis valdymo jubiliejus – sukaktis, kurios neteko sulaukti nė vienam ligšioliniam Didžiosios Britanijos valdovui.

Elizabeth II Anglijos karaliene tapo 1952 m. po staigios savo tėvo George VI, sirgusio plaučių vėžiu, mirties.

Kaip ir kasmet, Elizabeth II savo karūnavimo dieną minės Sandringhame, tačiau didelių renginių šiai dienai paminėti nežadama. Laikantis tradicijų, vidudienį Londono Green parke Įžengimo į sostą diena bus pažymėta Karaliaus pulko karališkosios raitosios artilerijos salve iš 41-o pabūklo. Tada Karališkosios artilerijos orkestras sugros keletą iškilmėms skirtų muzikinių kūrinių.

Karališkoji monetų kalykla (angl. Royal Mint) Elizabeth II 65 metų valdymo jubiliejaus minėjimo proga išleido 5,10, 500 ir 1 000 svarų vertės safyrinio jubiliejaus monetas, kurios kainuoja nuo 13 iki 49 995 svarų.

Visose safyrinio jubiliejaus monetose bus pavaizduotas karalienės profilis, tačiau 5 svarų vertės monetos reverse taip pat iškalta imperatoriškoji karūna ir princesės Elizabeth kalbos, skirtos karūnavimui, ištrauka, kurioje sakoma, kad jos visas gyvenimas, ar jis būtų ilgas, ar trumpas, bus skirtas tarnavimui tautai.

Taip pat pašto tarnyba „Royal Mail“ išleido 5 svarų vertės pašto ženklą, skirtą karalienės valdymo safyriniam jubiliejui.

1977 m., minint karalienės valdymo sidabrinį jubiliejų, Elizabeth II lankėsi Vakarų Samoa, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Tongoje, Fidžyje, Tasmanijoje, Papua Naujojoje Gvinėjoje, Kanadoje ir Karibų salose. Iš viso tuomet karalienė nukeliavo 56 000 mylių, arba kiek daugiau nei 90 000 kilometrų. Karalienės valdymo 25-metį Londone šventė daugiau nei milijonas žmonių, tais pačiais metais Elizabeth II sulaukė savo pirmojo anūko, o kultinė grupė „The Sex Pistols“ išleido antiautoritarinį hitą „Dieve saugok karalienę“, kurį radijo stotims buvo uždrausta transliuoti.

1992-ieji, kai buvo minimas rubininis karalienės valdymo (40 metų) jubiliejus, dar geriau yra žinomi „siaubingų metų“ (lot. annus horribilis) vardu. Pačios Elizabeth II teigimu, 1992 m. buvo vieni sunkiausių – tais metais subyrėjo jos vaikų santuokos, o didžioji dalis visuomenės buvo priešiškai nusiteikusi karališkosios šeimos atžvilgiu.

2002 m., minint karalienės valdymo sidabrinį (50 metų) jubiliejų, žmonių minios ir vėl grūdosi Londono Mall gatvėje, o karalienė Buckinghamo rūmų teritorijoje surengė precedento neturintį popmuzikos koncertą, kuriame 12 000 žiūrovų išvydo Brian May, Paul McCartney, John Barry Humphries ir kitus žymius atlikėjus.

Galiausiai 2012 m. buvo iškilmingai pažymėtas deimantinis valdymo (60 metų) jubiliejus, kuriame dalyvavo daugiau nei 1 000 laivų ir per 1,25 mln. žmonių, o karališkųjų Buckinghamo rūmų sodai buvo atverti tūkstančiams šventės dalyvių.

Total
0
Dalinasi
Related Posts