„Panevėžio statybos trestui“ (PST) šiemet – 60, tačiau bendrovės generalinis direktorius Dalius Gesevičius sako, kad tai kur kas svarbiau pačiai bendrovei, o ne klientams, užsakovams. „Klientai labiausiai vertina įmonės kompetencijas, modernumą, verslo išmanymą“, – sako D. Gesevičius.
Akcinė bendrovė „Panevėžio statybos trestas“ yra viena iš nedaugelio stambiųjų Lietuvos įmonių, kurios nebuvo privatizuotos dalimis, išlaikė savo turtą ir svarbą šalies pramonei. „Mums patiems svarbu, kad rinkoje esame 60 metų, kad mūsų neįveikė rinkos virsmai, krizės, ir dabar esame didelė įmonė, kuri gali tenkinti įvairius kliento poreikius“, – teigia AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius D. Gesevičius, pastebėdamas, kad konkuruojant rinkoje tai yra tik vienas iš pranašumų, nes klientui reikia kur kas daugiau.
Analizuoja situaciją ir reaguoja į rinkos pokyčius
PST apie 80 proc. užsakymų gauna iš privačių užsakovų, tad viešojoje erdvėje sklandantys nuogąstavimai dėl „pasibaigsiančios ES paramos“ panevėžiečių itin nebaugina.
„Bent 50 proc. to, kas buvo, turėtų išlikti, nes Lietuva dar nepasiekė ES vidurkio – gal tik apie 75 proc. siektino lygio. Daugumą užsakymų vykdydami privatiems užsakovams, nelaukiame, kad mus remtų valstybė – analizuojame situaciją ir reaguojame į pokyčius“, – sako D. Gesevičius.
PST vadovo pastebėjimu, didžiausius pokyčius atneš ne ES fondų lėšos, o valstybės gebėjimas pritraukti užsienio investuotojus. Jeigu Vyriausybė sugebės vykdyti patrauklią investicinę politiką, sudarys geresnes sąlygas investuoti, statyti gamyklas, kurti verslus, negu tai gali pasiūlyti aplinkinės valstybės, Lietuvai nėra ko baimintis senkančių ES fondų. Pasaulio situacija tokiems pokyčiams taip pat palanki: didžiausi pasaulio investuotojai gamybą perkėlinėja kuo arčiau moderniausias technologijas įvaldžiusių rinkų ir kuo arčiau vartotojų. Tad Lietuvai veriasi naujos galimybės.
„Investicijos migruoja: šiandien gamykla veikia vienoje šalyje, pasikeitus situacijai – keliasi į kitą, – pastebi D. Gesevičius. – Todėl investicinis klimatas turi būti nuolat kontroliuojamas, stebimas ir analizuojamas. Mes to ir tikimės iš Vyriausybės. Tai viena. Antra išeitis – stebėti investicijoms patrauklias šalis, važiuoti ten ir siūlyti savo paslaugas. Mes tą ir darome, nors ne visur ir ne visiems pavyksta.“
Besitraukiantis iš Rusijos ir Švedijos, PST veikia Latvijoje, kur įkurta antrinė įmonė sėkmingai įgyvendina projektus.
Ir nedideli užsakovai renkasi patikimas garantijas
Neretai stambioms įmonėms metami kaltinimai ribojant smulkiojo verslo plėtrą. Pasak D. Gesevičiaus, šiuo atveju būtina įvertinti keletą dėmenų.
„Imkim mūsų įmonę: turime projektavimo biurą, statybos laboratoriją, realiai veikiančią kokybės valdymo sistemą ISO ir pan. – turime tai, ko mažos įmonės nepajėgios turėti, o jeigu ir deklaruoja, tai, tikėtina, veikimas yra santykinis“, – kalba D. Gesevičius, akcentuodamas, kad užtikrinti kokybę, vykdyti didelius įsipareigojimus reikalinga ir tam tikra įmonės struktūra, kuri reikalauja nuolatinių sąnaudų. Kita vertus, dabar yra mažųjų ir vidutinių įmonių laikas, nes rinkoje dominuoja maži ir vidutiniai objektai, kurie didžiosioms įmonėms yra per smulkūs.
„Mes dalyvaujame konkursuose statyti ir vidutinės vertės objektus, imamės ir renovacijos. Šiuo atveju svarbus kliento garantijos supratimas, suvokimas, ką reiškia dirbti su stambia, turinčia didelį potencialą ir galimybes įmone arba su įmone, kurioje dirba penki darbininkai ir du vadovai, kai atlikę darbus jie uždaro įmonę“, – sako D. Gesevičius. Įžvalgių užsakovų panevėžiečiai sutiko ir vykdydami nedidelius renovacijos projektus, kai daugiabučių bendrijų vadovai renkasi dirbti su stambiomis įmonėmis, nes jiems reikia patikimų garantijų.
PST – tarp stipriausių statybos sektoriaus įmonių
61-uosius metus pradėjusi įmonė yra iš esmės modernizuota, pakeista valdymo struktūra, įsteigti specializuoti filialai. PST yra tarp stipriausių statybos sektoriaus įmonių su maždaug 100 mln. eurų metine apyvarta.
Įmonė yra pelniusi ne vieną apdovanojimą už sėkmingai įgyvendintus projektus, objektų kompleksiškumą, aukštą kokybę ir sudėtingų darbų organizavimą. Įmonės gyvybingumo pagrindas – profesionalūs, kompetentingi, atsakingi, nuolat tobulėjantys darbuotojai. PST įmonių grupėje, priklausomai nuo turimų objektų ir sezoniškumo, dirba 800–1200 darbuotojų. Įmonės vadovybė stengiasi, kad jie būtų motyvuoti ir turėtų galimybę veikti kūrybiškai, todėl nuolat investuoja į naujų programų kūrimą, įsigijimą ir pritaikymą kasdieninėje veikloje. Projektavimo biuras aprūpintas naujausia programine įranga, kuri leidžia suprojektuoti ypač sudėtingas konstrukcijas. Darbų organizavimui įmonėje įdiegta LEAN sistema, kai naudojant mažesnius išteklius kuriama didesnė vertė klientui.
60 metų bendrovės „Panevėžio statybos trestas“ istorija
- 1957 Įkurta bendrovė, kuri veikia kaip Valstybinis statybos trestas Nr. 9.
- 1970 Tuometinė Statybos ministerija suteikė „Parodomojo Panevėžio statybos tresto“ vardą už naujų technologijų diegimą ir kokybišką darbą.
- 1991 Pirmą kartą suformuotas įmonės įstatinis kapitalas: 77 proc. priklausė valstybei, likusieji – akcininkams.
- 1992 Akcininkai nusprendė išlaikyti esamą tresto struktūrą – neskaidyti įmonės.
- 1993 Įmonė vėl veikia kaip AB „Panevėžio statybos trestas“. Sukurtas logotipas.
- 1998 Įvesta kokybės vadybos sistema, suteiktas atitikimą ISO 9002:1994 standartams patvirtinantis sertifikatas.
- 1999 Įvykus privatizacijai, didžiausią akcijų paketą – 49,9 proc. įsigijo „Panevėžio keliai“.
- 2000 PST Hanoveryje, Vokietijoje, pastatė ir įrengė parodų paviljoną „EXPO 2000“. Tai pirmasis bendrovės objektas Vakarų Europoje.
- 2004 Įdiegta aplinkos apsaugos vadybos sistema, atitinkanti ISO 14001 standarto reikalavimus.
- 2006 Akcijos įtrauktos į Vilniaus vertybinių popierių biržos Oficialųjį sąrašą.
- 2008 Įdiegta darbuotojų saugos ir sveikatos sistema, atitinkanti tarptautinio standarto OHSAS 18001 reikalavimus.
- 2011 Įgyvendino pirmąjį projektą D. Britanijoje.
- 2014 Įsteigti filialai „Betonas“, „Konstrukcija“, „Stogas“, kuriuose koncentruojasi gamybiniai pajėgumai.