Mobilusis telefonas – svarbiausia ryšio priemonė daugeliui. Jaunimui tai ne tik bendravimo, bet ir fotografavimo, žaidimų, naujienų įrankis, o vyresniems žmonėms svarbiausia jo funkcija – ryšys su pasauliu ir savo šeima. Garsus visuomenininkas, žurnalistas ir rašytojas, 85-erių m. amžiaus sulaukęs Algimantas Čekuolis, sunkiai įsivaizduotų savo gyvenimą be telefono – jam tai svarbiausia priemonė, norint susisiekti su artimiausiais žmonėmis.
Atsisveikinęs su darbu mylimoje LRT televizijoje, Algimantas Čekuolis šiuo metu daugiau laiko skiria savo pomėgiams ir rašymui: „Dabar rašau apsakymus, apysakas, o Vilniaus knygų mugėje pristatysiu knygą, parašytą, jau išėjus iš televizijos“, – planais dalijasi A. Čekuolis. Kai nebereikia ruoštis laidoms, A. Čekuolis mobilųjį telefoną naudoja jau šiek tiek mažiau nei anksčiau: „Svarbiausia telefono funkcija man išlieka skambučiai ir galimybė susisiekti su brangiais žmonėmis“, – teigia jis.
Telefonas – laisvės įrankis ir ryšys su pasauliu
Pasak A. Čekuolio, telefonas yra vienas svarbiausių pastarojo meto išradimų, todėl jam visuomet malonu jį paimti į rankas, suvokiant šio prietaiso reikšmę ir pokyčius, kuriuos jis atnešė. „Telefonas suteikia laisvę bendrauti – ypač tiems žmonėms, kurie gyvena atokiuose kaimuose ar vienkiemiuose. Jiems telefonas tampa kone vieninteliu ir pagrindiniu ryšiu su pasauliu – nereikia eiti kelių kilometrų ar kur važiuoti, kad pasikalbėtum su kaimyne, paklaustum, kaip sekasi anūkui ar pabendrautum su vaikais“, – mintimis dalijasi A. Čekuolis.
Anot jo, telefonas taip pat nepakeičiamas ir nelaimės atveju, todėl jis labai svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, kurie lieka vieni. Dažnai juos sudėtinga naudoti, tačiau mobiliųjų telefonų gamintojai, pavyzdžiui Doro, jau kuria pirmuosius telefonus skirtus specialiai senjorams. Nors šiuolaikiniai telefonai turi gausybę funkcijų ir privalumų, vyresni žmonės daugiausiai naudoja tik skambinimo funkciją.
Reikalingiausia telefono funkcija – pokalbiai
A. Čekuoliui telefonas reikalingiausias dėl vieno dalyko – pokalbių su savo šeima: „Dabar telefonu naudojuosi apie 4-5 kartus per dieną. Turiu gražią šeimą – du brolius, sūnų ir dukrą, taip pat su žmona džiaugiamės keturiais anūkais, todėl labai gera, kad galime bendrauti ir per atstumą“, – pasakoja A. Čekuolis. Jam svarbiausias telefono privalumas – paprastas ir lengvas naudojimas.
A. Čekuoliui mobilus telefonas padeda bendrauti ir su artimaisiais, gyvenančiais užsienyje: „Mano dukra su vyru gyvena Ispanijoje, tad bendravimas telefonu mus suartina. Gyvenimas kitoje šalyje, kitame kontinente vienišą žmogų gali padaryti dar vienišesniu, o telefonas padeda tokiu netapti.“ Anot A. Čekuolio, telefonas suartina žmones, kad ir kur jie bebūtų – juos gali skirti kontinentai ir laiko juostos, tačiau dabar paskambinti draugui ir sužinoti, kaip jis gyvena jau nereikia daug pastangų.
Dar vienas mobilaus telefono privalumas lyginant jį su laidiniu telefonu – galimybė nešiotis jį su savimi. „Smagu, kad telefoną gali pasiimti kur beeitum – ar išėjus pasivaikščioti ar einant į parduotuvę, tačiau manau, kad kai kuriose vietose kalbėti telefonu nemandagu. Pavyzdžiui, viešajame transporte. Tą dabar nuolat daro jaunimas – autobuse ar troleibuse nuolat čirška ne tik kalbant tarpusavyje, bet ir telefonais. Jei kas man paskambina važiuojant viešuoju transportu, visuomet atsiprašau ir perskambinu išlipęs.“, – mintimis dalijasi A. Čekuolis.