Užsukę pusryčių į didžiausio Baltijos šalyse ir Suomijoje greitojo maisto tinklo restoraną „Hesburger“, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės žaidėjai papasakojo apie savo kasdienius pusryčiavimo įpročius. Krepšinio žvaigždės sutartinai tvirtina, kad pusryčiai jiems – būtini ir be jų neapsieina, jei nori gerai jaustis visą dieną. Vis dėlto, kai nebūna treniruočių ar varžybų, garsūs krepšininkai mėgsta rytą pradėti vėliau, tada pusryčiams skiria daugiau laiko, o kartais jie virsta ir pietumis.
Pusryčiai – geros dienos užtaisas
Gynėjai Mantas Kalnietis ir Artūras Milaknis, puolėjai Mindaugas Kuzminskas, Jonas Mačiulis bei Donatas Motiejūnas, paklausti apie būtinus ryto ritualus, sutartinai pamini pusryčius, nes, jų nuomone, geri pusryčiai gali nulemti ir dienos sėkmę.
M. Kalnietis sako gausių pusryčių nesirenkantis, tačiau jie yra būtini. „Iš ryto reikia jėgų, todėl tuščiu skrandžiu neišeinu niekada. Sudėtinga dirbti dienos darbus nepusryčiavus, todėl rytinis valgymas – net ne tradicija, o tiesiog būtinybė“, – įsitikinęs vienas rezultatyviausių rinktinės žaidėjų.
„Ypač jei yra rytinė treniruotė, reikia gerai pavalgyti, kad turėtum daugiau jėgų. Kai skrandis tuščias – ne darbas galvoje“, – sakė J. Mačiulis.
Kolegoms antrino ir M. Kuzminskas, kuris sveiką mitybos ritmą apibrėžė dar plačiau. „Manau, kad viskas prasideda dar iš vakaro, kai stengiesi vėlai nebevalgyti, todėl natūralu, kad po nakties esi išalkęs. Geri pusryčiai duoda gerą toną visai dienai“, – sakė M. Kuzminskas.
Pusryčių svarbą pabrėžė ir D. Motiejūnas: „Tai – vienas svarbiausių dalykų ryte. Jeigu treniruojiesi tuščiu skrandžiu, vadinasi, atimi energiją iš kūno. Tai akcentuoja ir mūsų treneriai – nuo to, kaip valgai, priklauso, kaip jausiesi iš ryto ir kaip progresuos tavo kūnas. Jei pusryčiai geri – visai kitaip ir diena klostosi.“
Pasak „Hesburger“ tarptautinės plėtros direktorės Ievos Salmelos, pusryčiai svarbūs ne tik sportininkams, bet ir kiekvienam iš mūsų, todėl nuo šių metų pradžios restoranų tinkle pristatytas pusryčių meniu, kurį jau pamėgo tinklo lankytojai. „Specialų pusryčių meniu sudaro kelių rūšių sumuštiniai, bulvių paplotėliai ir jogurtas su uogomis. Taigi, skubantys ryte gali pasirūpinti savo sočiais bei maistingais pusryčiais negaišdami laiko gaminimui. Taip pat čia galima atsigerti kokybiškos arbatos ir kavos, kurią Lietuvos gyventojai labai mėgsta“, – sakė I. Salmela.
Renkasi maistingus pusryčius
Kokius patiekalus ir gėrimus pusryčiams renkasi mūsų krepšinio žvaigždės? Dauguma, pasirodo, linkę rinktis tradicinius patiekalus ir stengiasi, kad pusryčiai būtų maistingi.
„Kai būnu namie, susiplaku šviežių vaisių ir daržovių kokteilį, kuriame gausu svarbiausių vitaminų. Dar vienas pagrindinis ryto dalykas – tai kava, nes atsikeliu pakankamai anksti ir be jos neapsieinu. Tačiau būtinai kartu geriu ir gazuoto vandens. Įprastai renkuosi greitai pagaminamą maistą – pavyzdžiui, kiaušinį su duona, pomidorais, agurkais. Kiaušiniai yra praktiškai pagrindinis mano kiekvienų pusryčių ingredientas. Pagaminti juos galima įvairiai – virti, kepti ar susiplakti omletą. Juose yra baltymų, kurie reikalingi ir naudingi sportuojant“, – pasakojo D. Motiejūnas.
A. Milaknis taip pat vertina kiaušinių patiekalus pusryčiams: „Ypač mėgstu gerai paruoštus benedikto kiaušinius – tokie pusryčiai būna tiesiog pasakiški. Mėgstu ir košes, vaisius, išgeriu kavos.“
Kiaušinienę su skrebučiu ir kava pusryčiams dažniausiai renkasi ir J. Mačiulis, o M. Kuzminskas sako, kad jo pusryčiai paprastai visada būna tokie patys – avižinė košė su uogiene arba medumi, o iš gėrimų – arbata.
Patys įvairiausi – M. Kalniečio pusryčiai. „Mano racionas keičiasi, vienu metu renkuosi vienokius patiekalus, paskui pabosta, tada vėl ieškau kažko naujo. Taigi, mano pusryčių maistas įvairus, kol neatsibosta. Iš gėrimų dažniausiai renkuosi arbatą, ypač mėgstama – mėtų arbata“, – atskleidė M. Kalnietis.
Išnaudoja progą pailsėti ilgiau
Krepšinio žaidėjų grafikas nėra tradicinis, tad ir laisvadieniai nebūtinai sutampa su savaitgaliais. Nuo treniruočių bei rungtynių grafiko priklauso ir tai, ar tenka pusryčiauti vieniems, ar gali susėsti prie stalo drauge su šeima. Dienos planai diktuoja ir valgymo laiką bei patiekalų pasirinkimą – jei skubėti nereikia, krepšininkai linkę keltis vėliau ir pusryčiauti ilgiau.
A.Milaknis prisipažįsta laisvomis dienomis mėgstantis pamiegoti, kartais būna ir taip, kad pusryčiai virsta pietumis. Galimybę rytais pailsėti stengiasi išnaudoti ir kiti krepšininkai.
„Atostogų metu miegu ilgiau, tad kartais atsikėlus – jau beveik ir pietūs. Na, o kai turiu rytinę treniruotę, tada pusryčiauju su šeima. Atsikeliame visi kartu, papusryčiaujam, išvežioju vaikus į mokyklą ir keliauju į treniruotę. Jei treniruotės nėra, tada dažniausiai keliuosi vėliau ir valgau vienas“, – pasakojo vienas iš rinktinės puolėjų J. Mačiulis.
Nuo dienos planų priklauso ir D. Motiejūno pusryčiai: „Dabar, kai esu rinktinėje, komandos draugai yra mano šeima, tad kiekvieną dieną valgau su jais. O įprastai pusryčiauju namie, kartais einu į restoraną – priklauso, kiek turiu laiko ir jėgų. Jeigu diena laisva, gal kartais ir sunkesnio maisto, įdomesnių dalykų pusryčiams paragauju. Darbo dienomis nerizikuoju skrandžiu – nežinia, kaip kūnas reaguos, tad geriau rinktis patikrintus variantus.“
M. Kuzminskas sakė dažniausiai pusryčiaujantis drauge su komanda. „Būna paruošti pusryčiai, tad valgau treniruočių centre kartu su komanda, pačiam tuo rūpinti dažniausiai netenka. Na, o per atostogas niekur nereikia skubėti, galiu pusryčiauti ilgiau, pavalgyti sočiau, kartais gal ir ne taip sveikai, skirti daugiau laiko sau“, – pasakojo M. Kuzminskas.
„Nesame iš tų, kurie keliasi labai anksti, tad dažniausiai ryte, kai vaikai išvažiuoja į mokyklą ir darželį, aš dar miegu. Taigi, atsikėlęs paprastai lieku „ant ledo“ ir pusryčius valgau vienas. Na, o savaitgalį ar per atostogas pusryčiaujame kartu su šeima. Pats maistas darbo dienomis ar per laisvadienius nesiskiria, skiriasi tik laikas, kada valgau pusryčius“, – sakė M. Kalnietis.