Valstiečiai – po konservatorių padu

Valstiečiai – po konservatorių padu. Arūno Bernacko koliažas

Naujausia visuomenės apklausa atskleidė, kad valstiečiai pirmą kartą per šią Seimo kadenciją turėjo atsisveikinti su pirmąja reitingų lentelės vieta – ją užleido konservatoriams. Psichologas, publicistas, buvęs ilgametis parlamentaras Vytautas Čepas pataria dėl to nesistebėti.

Atėjo į protą

„Nieko keisto, nes esantys valdžioje visada barsto reitingų taškus, nes turi priimti sprendimus, kuriais nemaža dalis visuomenės būna nepatenkinta. Tiesa, dabartinis skirtumas tarp partijų reitingų yra toks menkas, kad negalima konstatuoti, jog tikrai taip ir yra. Tačiau reikia pripažinti, kad konservatoriai šiuo metu žaidžia labai gerą, taktišką, elegantišką žaidimą, valdančiuosius saikingai, nekonservatoriškai kritikuoja, ne taip, kaip A.Kubiliaus ar Rasos Juknevičienės vadovavimo partijai laikais, Gabrielius Landsbergis pajuto, kas yra politiko duona: pradėjo kalbėti labai aiškiai, konkrečiai, nebeperlenkdamas lazdos. O ir kiti nebekvailioja, nors kartais lepteli ką nors R.Juknevičienė ar senasis Landsbergis, rėkdamas, kad rusai puola. Bet niekas į juos nebekreipia dėmesio.

Dėl to konservatorių reitingai ir kyla. Be to, kyla ir dėl to, kad jie už nieką neatsako. Kodėl Bažnyčios reitingai aukščiausi? Nes ji už nieką neatsako, atsako tas, kuris yra viršuje, o su juo nelabai pasikalbėsi. Yra geras posakis: „Jei žmogus kalba su Dievu, tai yra poteriai, o jei Dievas kalba su žmogumi, tai jau šizofrenija.“ Konservatoriai nuo šitos šizofrenijos yra išsivadavę. Tą reikia pripažinti, nors tikrai nesu konservatorių gerbėjas“, – prisipažino V.Čepas.

Bent jau bando

Pasak psichologo, nors valstiečių reitingai krenta, negalima jų vien peikti.

„Dabartines valstybės problemas juk užaugino tikrai ne valstiečiai. Užaugino socialdemokratai, konservatoriai per ankstesnes kadencijas, liberalai stipriai prisidėjo. Kas universitetų tiek pristeigė? Juk ne valstiečiai, o spręsti reikia jiems. Ir bando spręsti. Ar valstiečiai darė įstatymų pakeitimus, kad prie kiekvieno kampo atsirado baras ir galima prisilupti iki žemės graibymo? Kas mokesčius sudarkė? Kas išpuoselėjo biurokratiją iki beprotiškumo, kai niekas net nebežino, ką daro kai kurios įstaigos? Ne valstiečiai. Jie kaip tik bando spręsti. Ir alkoholizmą reikėjo tramdyti, tiesa nevisiškai pavyko dėl kai kurių veikėjų fanatizmo ir nesuvokimo, kad atsigerti alaus ir prisigerti nėra vienas ir tas pats. Jiems vienas ir tas pats, ar išgerti taurę vyno, ar prisigerti vyno“, – atkreipė dėmesį V.Čepas.

Liberalų fenomenas

Eksparlamentaro teigimu, didžiausias nonsensas yra tas, kad liberalai, turintys beveik 9 proc. respondentų pasitikėjimą, yra ketvirtoje reitingų lentelės vietoje.

„Tai sunkiai paaiškinamas politinis fenomenas, nes liberalai dabar lyg ir nieko neveikia. Tačiau už liberalus paprastai balsuoja jauni žmonės, kurių galvos dar karštos ir kurie galvoja, kad absoliuti laisvė yra pagrindinė vertybė. Jaunimas užsiėmęs savo mobiliaisiais telefonais, kompiuteriais, todėl politika nelabai ir domisi, teko bendrauti su daug jaunų žmonių, todėl žinau, kad daug jų nelabai politiškai išprusę, turbūt net korupciniai skandalai jų dėl to neveikia“, – spėliojo psichologas.

Malonumas gąsdinti

V.Čepo nestebina, kad respondentai, paprašyti įvardyti visuomenės veikėjus, kuriais labiausiai pasitiki, į paskutinę vietą nukišo A.Kubilių, juo pasitiki vos 0,7 proc. žmonių. Psichologo nuomone, žmonės vis dar prisimena jo naktinę reformą ir kitus panašius darbelius.

„Jei iš tavęs atėmė paskutinį kąsnį, tu to veido niekada neužmirši. Iš to, ką jis darė, gal kada nors ir rašys vadovėlius, tačiau ne iš teigiamos pusės. Kitos valstybės iš krizės išmaknojo kur kas lengviau ir neerzindamos savo žmonių, ir jei spausdamos, tai tikrai ne pensininkus ir ne tuos, kurie skurde gyvena. Be to, A.Kubilius yra labai nesimpatiškas politikas (kalbu ne apie išvaizdą). Pats pridirbo, o vis dar lenda į eterį aiškindamas, ką ir kaip reikia daryti. Neseniai skaičiau straipsnį, kuriame jis dėsto, kaip viską supranta, o kiti – „durni“. Visa tai ir atsiliepia reitingams. Tačiau svarbiausia, kad jis, būdamas premjeru, gąsdino žmones. Kai kas žmones gąsdina, kad jie bijotų, kažkokius veiksmus atliktų, o A.Kubilius gąsdino iš malonumo. Ir taip viskas buvo įtempta, o jis vis apie diržų veržimą kalbėdavo“, – priminė V.Čepas.

Kelia abejonių

Psichologui nuostabą kelia visuomenės apklausos atlikimo būdas, kai žmonėms nurodomas sąrašas visuomenės veikėjų, apie kuriuos jie turi pasakyti savo nuomonę, tačiau nesančiųjų sąraše negali įvardyti. Dar keisčiau jam, kad tarp politikų pirmame dešimtuke figūruoja ekonomistas Gitanas Nausėda, žurnalistas Andrius Tapinas, kurie net nėra politikai.

„Tegul įrašo į 25-uką Vytautą Čepą arba jus, ir mes būsime tarp 25 populiariausių Lietuvos žmonių, nes žemiau neįmanoma nukristi, o gal kas nors dar ir pakels. O jei jau kartą patekai į sąrašą, jame ir liksi. Pavyzdžiui, A.Tapinas ruošiasi dalyvauti prezidento rinkimuose… Man atrodo, kad kai kurie žmonės įsiprašo būti įtraukiami į sąrašus. Nors negaliu to garantuoti, tačiau esu girdėjęs, kad net pinigus už tai reikia mokėti. Bet jei turi kokių nors politinių ambicijų, tai buvimas sąraše labai padeda. Tačiau kodėl vertinti pateikiami žmonės, kurie valstybėje neturi sprendimo galios? Tegul tada įrašo Joną Valančiūną – tas dar labiau pakiltų“, – įvertino V.Čepas.

Total
38
Dalinasi
Related Posts