Silpna Europos bankų padėtis įgyja vis grėsmingesnį pavidalą ir kelia grėsmę pasaulinei finansų sistemai, ypač dėl mažų maržų ir nesaugios prastų paskolų dalies, trečiadienį perspėjo Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
TVF pasaulinės finansų rinkos apžvalgą atliko tuo metu, kai investuotojai nerimauja dėl didžiausio Vokietijos banko „Deutsche Bank“.
Tiesa, fondas pažymi, kad grėsmė artimoje perspektyvoje sumažėjo nuo balandžio, nes žaliavų ir kitų aktyvų kainos auga, o rinkos prisitaiko prie šoką sukėlusio britų sprendimo išstoti iš Europos Sąjungos.
Tačiau problemos bręsta vidutinėje perspektyvoje, teigia TVF. Jo teigimu, bankai, pensijų fondai ir draudimo kompanijos turi apvalyti savo portfelius ir prisitaikyti prie lėto augimo ir mažų palūkanų normų eros.
Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse 25 proc. bankų, kurių bendras turtas vertinamas 11,7 trln. JAV dolerių, išliks silpni net ir ciklinio atsigavimo atveju. Daugelio gyvybės draudimo kompanijų ir pensijų fondų mokumui grėsmę kelia jau ilgą laiką esamos mažos palūkanų normos, kuriomis siekiama stimuliuoti ūkio atsigavimą po finansų krizės.
Silpna paskolų paklausa bei mažos palūkanų normos mažina bankų pelningumą, pažymi TVF.
„Nuo šių metų pradžios ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse veikiančių bankų rinkos kapitalizacija sumažėjo beveik 430 mlrd. JAV dolerių, kas apsunkina bankų sistemos galimybes kovoti su jos pažeidžiamumu, ypač silpnesnių Europos bankų“, – teigiama TVF ataskaitoje.
Bankų balansai šiuo metu yra gerokai geresni nei prieš finansų krizę, tačiau investicijų grąža atsigavo tik iš dalies, ir euro zonos bankų pelnas šiuo metu yra vidutiniškai perpus mažesnis, nei buvo 2004-20006 metais, skelbia TVF.
„Kai kuriais atvejais silpni bankai turės trauktis, o bankų sistema turės susitraukti“, – sako TVF.