Plaučiai skirti ne tik kvėpavimui: atrasta šimtmečius glūdėjusi dar viena plaučių funkcija

Nors mokslininkai šimtmečius nuodugniai tyrinėja žmogaus organizmą, šis vis dar sugeba pateikti staigmenų.

Jei dar pamenate, prieš keletą mėnesių medicinos pasaulį sudrebino šiokia tokia sensacija. Galima sakyti, jog tą kartą, žarnų pasaitai, nors  mokslininkams buvo žinomi ir anksčiau, buvo atrasti dar kartą. Detaliau patyrinėjus paaiškėjo, kad tai nebuvo atskiri fragmentiški dariniai, tarpusavyje neturintys nieko bendro. Tai -visiškai atskiras organas.

O dabar ir vėl nutiko šis tas panašaus. Ne, nebuvo atrastas dar vienas naujas organas, to jau tikriausiai būtų per daug.  Tačiau buvo atrasta iki šiol neįtarta esamo organo funkcija.

Kaip rodo Kalifornijos universiteto mokslininkų grupės tyrimų rezultatai, publikuoti žurnale „Nature”, plaučiai visą laiką turėjo dar vieną funkciją – jie gamina kraują. Tiksliau vieną iš kraujo komponentų – kraujo plokšteles (dar vadinamas trombocitais). Pagrindinė jų funkcija – dalyvauti kraujo krešėjime. Įsipjovus ar patyrus kitokią traumą, jos prilimpa prie sužalotų kraujagyslių sienelių, be to, sulimpa tarpusavyje ir suformuoja tarsi „kamštį” neleidžiantį toliau tekėti kraujui.

Ir tai dar ne viskas. Kartu buvo aptikti ir kamieninių ląstelių telkiniai, sudaryti iš ląstelių, kurios esant tam tikromis aplinkybėms, gali transformuotis į kraujo ląsteles.

Iki šiol kaulų čiulpai buvo laikomi pagrindiniu kamieninių ląstelių iš kurių formuojasi forminiai kraujo elementai šaltiniu, tačiau šis atradimas šią nuostatą paneigia. Dabar mokslininkams rūpi išsiaiškinti kokį vaidmenį vaidina šios kamieninės ląstelės ir kokį procentą kraujo ląstelių jos geba kompensuoti sutrikus kaulų čiulpų veiklai.

Mokslininkų tyrimas buvo atliktas sąlyginai paprastai. Kraujo plokštelės buvo pažymėtos fluorescuojančiais dažais, o vėliau stebėta jų cirkuliacija. Tokiu būdu buvo pastebėta, jog dalis plokštelių susiformuoja plaučiuose. Sykiu buvo pastebėta ir megakariocitų – ląstelių gaminančių kraujo plokšteles migracija.

Tiesa, tyrimai atlikti su pelėmis, todėl reiktų patvirtinimo ar ši funkcija egzistuoja ir žmonių plaučiuose. Tokie tyrimai planuojami atlikti artimiausiu metu, tačiau praktiškai neabejojama, kad rezultatai bus teigiami. Laboratorinės pelės ne veltui tapo pagrindiniu medicininių tyrimų objektu – jų biologiniai procesai tiesiog neįtikėtinai panašūs į žmonių.

Total
18
Dalinasi
Related Posts