Australija laikrodžiams išmušus vidurnaktį sutiko Naujuosius metus įspūdingu fejerverkų šou – Sidnėjaus padangę nušvietė įvairiaspalvės ugnys, nors organizatoriai baiminosi potencialių teroro išpuolių, aptemdžiusių nuotaiką pasaulyje 2016-aisiais.
Apie pusantro milijono žmonių didžiausiame Australijos mieste stebėjo vidurnaktį dangų nušvietusius fejerverkus, leidžiamus nuo Sidnėjaus uosto tilto ir įlankoje esančių baržų. Šio šventinio renginio vaizdas buvo tiesiogiai transliuojamas televizijos ir internetu visame pasaulyje.
Per renginį buvo pagerbtos kai kurios tarptautinės muzikos žvaigždės, mirusios 2016 metais, tarp jų Davidas Bowie (Deividas Bouvis) ir Prince’as (Princas).
Fejerverkų šou pradžioje nuo tilto liejosi purpurinės liepsnos „lietus“, priminęs Prince’o hitą „Purple Rain“, vėliau buvo prisimintas ir žymusis D. Bowie kūrinys „Space Oddity“, kai dangų nušvietė Saturno, mėnulio ir žvaigždžių pavidalo fejerverkai.
2016 metais pasaulį daug kartų supurtė kruvini išpuoliai, iš kurių vėliausias buvo ataka prieš kalėdinę mugę Berlyne, kur užpuolikas nukreipė į minią sunkvežimį. Liepą panaši ataka, nusinešusi 86 žmonių gyvybes, buvo surengta Nicoje, kai Prancūzija minėjo Bastilijos paėmimo dieną.
Vis dėlto Naujojo Pietų Velso valstijos pirmasis ministras ragino švęsti „kaip įprasta“. Kadangi Naujieji metai yra švenčiami savaitgalį, o orai pasitaikė itin šilti, į Sidnėjų suplūdo didesnė nei įprastai minia šventiškai nusiteikusių žmonių.
„Mano raginimas kiekvienam – džiaugtis Naujųjų metų sutikimu ir žinoti, kad policija daro viską, ką gali, kad mes išliktume saugūs“, – pareiškė valstijos vyriausybės vadovas Mike’as Bairdas (Maikas Beirdas).
Po to, kai vienas vyras mieste buvo suimtas dėl internete paskelbtų grasinimų surengti ataką per šventes, buvo pasitelkta apie 2 tūkst. papildomų pareigūnų.
Per pastarąją šventinę savaitę Azijos ir Ramiojo vandenyno regione bei kitose vietovėse būta įvairių pranešimų apie kilusias grėsmes saugumui.
Melburne policija sužlugdė „Islamo valstybės“ (IS) įkvėptą sąmokslą Kalėdų dieną surengti sprogdinimus miesto centre.
Indonezijos pareigūnai nurodė sukliudę su IS džihadistais susijusios grupuotės planams per Kalėdų šventes surengti mirtininko sprogdintojo išpuolį. Tuo tarpu Filipinuose nugriaudėjus keliems sprogimams žuvo 52 žmonės. Dėl pastarojo išpuolio kaltinami islamistų kovotojai.
Izraelis penktadienį perspėjo Indiją dėl galimų teroro atakų, nukreiptų prieš turistus ir taikinius, susijusius su Vakarų šalimis, nurodė ten esantiems savo piliečiams vengti viešų vietų sutinkant Naujuosius metus.
Nors ir nuogąstaujama dėl terorizmo, žmonės Honkonge ir Taibėjuje tikriausiai užplūs gatves stebėti naujametinių fejerverkų.
Tuo tarpu Japonijos turgavietes užplūdo Naujuosius metus besiruošiantys sutikti pirkėjai, norintys įsigyti tuno bei krabų šventiniam stalui.
Saugumo priemonės
Dėl saugumo susirūpino daugelis šalių, kuriose vyks Naujųjų metų sutikimo šventės. Imtasi precedento neturinčių priemonių, pavyzdžiui, skersai gatvės statomi krovininiai automobiliai, kad būtų išvengta išpuolio sunkvežimiais, kaip buvo Nicoje ir Berlyne. Sidnėjuje šiuo tikslu bus panaudoti šiukšliavežiai.
Vokietijos sostinėje saugumas buvo sustiprintas po gruodžio 19-osios atakos. Gatvėse sutelkta daugiau policijos pareigūnų, dalis jų ginkluoti automatais.
„Šiemet pastatysime betoninių blokų ir šarvuotų automobilių šalia įėjimų“ į Brandenburgo vartų teritoriją, nurodė policijos atstovas.
Kelne, kuriame praėjusiais metais buvo įvykdyta ištisa virtinė seksualinių užpuolimų, bus pasitelkta 1 tūkst. 800 policijos pareigūnų. Tuo tarpu 2015 metais per Naujuosius metus jų patruliavo tik 140.
Kaimyninėje Austrijoje policija nemokamais išdalins 6 tūkst. kišeninių prietaisų, kurie turėtų padėti moterims apsiginti nuo užpuolikų ir greičiau prisikviesti pagalbą.
Paryžiuje po pernai gana tyliai praėjusių švenčių dėl lapkričio 13-ąją įvykdyto išpuolio, pasiglemžusio 130 žmonių gyvybę, vėl bus surengtas fejerverkų šou.
Visoje Prancūzijoje, baiminantis dėl galimų džihadistų išpuolių, patruliuos apie 10 tūkst. policijos pareigūnų, žandarų bei karių.
Manoma, kad Niujorko „Times“ aikštėje Naujuosius sutiks per milijoną žmonių, todėl bus pastatyta 165 kelius blokuojančių sunkvežimių, o gatvėse bus apie 7 tūkst. policijos pareigūnų.
Tuo tarpu Romoje prie Koliziejaus ir Šv. Petro aikštės, kur popiežius Pranciškus aukos vidurnakčio mišias, budės daug šarvuotų automobilių bei daugiau nei įprasta saugumo pajėgų pareigūnų.
Maskvoje tvarką palaikys 5 tūkst. daugiau policijos pareigūnų, o jiems padės dar keli tūkstančiai Nacionalinės gvardijos narių bei savanorių.
Raudonojoje Aikštėje paprastai susirenka tūkstančiai žmonių, tačiau jau antrus metus iš eilės Naujuosius metus sutikti ten galės tik 6 tūkst. kviestinių asmenų.
Tuo tarpu Londone patruliuos 3 tūkst. pareigūnų, o minios žmonių turėtų užplūsti Temzės pakrantes šalia apžvalgos rato „Londono akis“, iš kur bus galima stebėti fejerverkus
Dubajuje ant aukščiausio pasaulyje dangoraižio bus surengtas didžiulis pirotechnikos šou, nors pernai užsiliepsnojo šalia jo esantis pastatas.
Rio de Žaneiro Kopakabanos paplūdimyje švęsti Naujųjų turėtų susirinkti iki dviejų milijonų žmonių.
Visgi dėl Braziliją alinančios sunkios recesijos ir vyriausybės, atsidūrusios ant bankroto ribos, fejerverkai šiemet sutrumpinti iki 12 min.
Audringomis šventėmis garsėjančiame Bankoke Naujieji metai bus sutinkami gana liūdnai, o vakarėlius pakeis maldos ir žvakių deginimas pagerbiant spalį mirusį ilgametį Tailando karalių Bhumibolą Adulyadeją (Pumiponą Adunjadetą).
Tarptautinė Žemės sukimosi ir atskaitos sistemų tarnyba, nuo 1967-ųjų atsakinga už laiko sinchronizavimą, nurodė, kad laikrodžiams mušant vidurnaktį, šventė truks viena sekunde ilgiau – bus pridėta papildoma keliamoji sekundė, leisianti priderinti astronominį laiką prie žmonių įprastai naudojamo laiko.
Autorinės teisės: kl.lt