Astronauto kostiumas yra nepaprastai sudėtinga aparatūra, turinti daug daugiau funkcijų nei vien tik aprūpinti jį deguonimi. Kadangi kosmose nėra apsauginės Žemės atmosferos, skafandras turi atlaikyti ekstremalius temperatūros svyravimus ir kartu apsaugoti jį vilkintį žmogų.
Be to, jo viduje turi būti dirbtinai palaikomas slėgis, kitaip astronautas kosmoso vakuume iškart žūtų. Todėl jo kūną supa net keliolika skirtingų specialių medžiagų ar pluošto sluoksnių.
Tačiau dabartinis NASA kostiumas skirtas išeiti į atvirą kosmosą nepakito beveik nuo pat jo sukūrimo 1981 metais. Tai reiškia, kad jis jau naudojamas apie dešimt metų viršijant jo tinkamumo naudoti terminą. Gana keista, žinant, jog NASA metinis biudžetas siekia beveik dvi dešimtis milijardų dolerių. Nejaugi neatrandama lėšų naujam kostiumui?
Tuo labiau, jog šis kelia rimtą grėsmę astronautų gyvybei. Pavyzdžiui per incidentą 2013 metais TKS išorėje dirbusio italų astronauto Lucos Parmitano skafandro šalme pradėjo kauptis vanduo, kuris apsėmė jo burną, nosį ir akis. Tąkart astronautas buvo skubiai grąžintas į stotį ir tik per plauką išvengė lemtingos baigties. Tačiau tokių incidentų būta ne vieno.
Apskritai, iš aštuoniolikos dabar esamų kostiumų tik vienuolika tinkami naudoti ir tie patys daugybę kartų lopyti ir remontuoti.
Vis dėlto, pinigai naujo kostiumo kūrimui skirti. Ir gan nemaži, iš viso apie 200 mln dolerių. Tačiau problema tame, jog neįmanoma sukurti vieno universalaus kostiumo.
Tarptautinės kosminės stoties, Marso ir Mėnulio misijoms reikalingi skirtingas specifikacijas turintys kostiumai, ir tie pinigai išdalinti skirtingoms kompanijoms besirūpinančiomis jų kūrimu.
Ir štai paradoksas. 200 milijonų dolerių pakaktų vienam iš kostiumų užbaigti, tačiau nepakanka visiems trims, todėl projektas eilinį kartą stagnuoja.
Nieko keisto. Juk dauguma NASA projektų pradėjus juos vystyti pabrango keliolika kartų. O finansavimas, kad ir koks didelis bebūtų, NASA visada bus per mažas. Belieka tikėtis, jog papildomų pinigų atsiras ir kostiumą bus spėta sukurti iki to laiko, kol dabartinis, dar praeitame amžiuje sukurtas kostiumas, pareikalaus gyvybės.