Laboratorijoje sukurtas toks slėgis, kokio Žemėje niekada nebūna: 4 kartus viršyti visi rekordai ir tai gali atskleisti superžemių paslaptį

Slegiamos medžiagos elgiasi šiek tiek kitaip, nei neslegiamos – šitą dėsnį žinome gerai, tačiau detalius pokyčius nagrinėti dažnai yra sudėtinga, ypač kai kalbama apie milžiniškus slėgius. Pavyzdžiui tokius, kokie būna planetų branduoliuose.

Galaktikoje dažniausiai pasitaikančios planetos yra kiek didesnės už Žemę, bet mažesnės už Neptūną. Jos vadinamos superžemėmis ir greičiausiai yra uolinės, su metaliniais branduoliais, panašiai kaip ir mūsų planeta.

Dabar pirmą kartą eksperimentiškai nustatyta, kokias savybes turėtų turėti tokių planetų branduoliai.

Lawrence Livermore nacionalinėje laboratorijoje, JAV, lazerių pagalba pavyko suslėgti geležies mėginį iki 14 milijonų atmosferų – keturis kartus aukštesnio slėgio, nei ankstesnis rekordas. Toks slėgis maždaug atitinka tikėtiną slėgį 3-4 kartus už Žemę masyvesnės planetos branduolyje. Nors slėgis išlaikytas tik 30 nanosekundžių, tokio laiko tarpo užteko, kad būtų galima nustatyti mėginio tankį ir garso greitį jame.

Šie rezultatai padės geriau suprasti egzoplanetų struktūrą ir jas identifikuoti. Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Astronomy.

Total
0
Dalinasi
Related Posts