„Kine po žvaigždėmis“ – manipuliacijos ir diktato žaidimai komiškoje dramoje „Mokytoja“

Rugpjūčio 23 d. „Kino po žvaigždėmis“ žiūrovų laukia išankstinė filmo „Mokytoja“ (Ucitelka, 2016) premjera. Garsaus „Oskaro“ nominaciją pelniusio čekų režisieriaus Jano Hrebejko komiška drama nukels į paskutiniuosius komunistinio režimo metus skaičiuojančią Bratislavą ir primins apie korupcijos ir moralinių kompromisų paženklintos sistemos kasdienybės absurdą.

Visi, bent kiek susipažinę su komunistinės Rytų Europos istorija, žino, koks išplitęs, aukščiausius valdžios ir žemiausius visuomenės sluoksnius apėmęs reiškinys buvo piktnaudžiavimas turima padėtimi. Materialinis nepriteklius, riboti resursai ir lankstūs jų paskirstymo mechanizmai buvo ypač palanki terpė skleistis įvairiausioms nesąžiningoms praktikoms, dažnai prisidengiančiomis tarpusavio pagalbos principu – tu man – aš tau.

1983-ieji, Čekoslovakija. Į Bratislavos priemiesčio mokyklą atvyksta nauja darbuotoja. Iš pirmo žvilgsnio Marija Drazdechova (akt. Zuzana Mauréry ) – eilinė simpatinga vidutinio amžiaus mokytoja. Susipažindama su naujaisiais auklėtiniais ji lyg tarp kitko pasidomi, kuo užsiima jų tėveliai. Netrukus paaiškėja, jog šis klausimas ne toks jau ir nekaltas – pamažu „mokėti“ paslaugomis ir dovanomis už gerus vaikų pažymius tenka visiems tėvams, o nenorinčių ar negalinčių paklusti mokytojos diktatui laukia skaudžios pasekmės.

Mokytojai tampant vis godesnei ir įžūlesnei, kelios nukentėjusių vaikų šeimos pateikia skundą ir susirinkimo metu bando ieškoti paramos, apeliuodami į likusiųjų tėvų sąžinę. Tačiau situacija sudėtinga. Marija Drazdechova užima aukštas pareigas vietiniame komunistų partijos skyriuje ir turi nemažai įtakingų draugų, tad vieni jos bijo, o kiti jaučiasi labai patogiai šioje tarpusavio „pagalbos“ sistemoje.

Tragikomiškas autobiografiniais filmo scenarijaus autoriaus gyvenimo motyvais paremtas pasakojimas „Mokytoja“ išsiskiria puikiu rimtų temų ir subtilaus humoro balansu, niuansuotais charakteriais ir įtaigia aktorių vaidyba. 51-ajame Karlovi Varų kino festivalyje mokytoją įkūnijusi Zuzana Mauréry pripažinta geriausia aktore.

Lietuvos kino teatruose bei internetinėje platformoje epasaka.lt filmas „Mokytoja“ pasirodys nuo rugpjūčio 25 d.

„Kino po žvaigždėmis“ projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Total
0
Dalinasi
Related Posts