Kaip padėti kūdikiams pradėti kalbėti?

Kūdikystė yra įtemptas laikotarpis ne tik tėvams, bet ir vaikams. Mažyliai nuolat stebimi ir skatinami atlikti įvairiausias gyvenimiškas funkcijas. Viena iš šių funkcijų yra kalba. Ši priklauso nuo kiekvieno vaiko individualiai, bet dažniausiai tam tikrus žodinius garsus, kūdikis turi išreikšti apie 6 – 12 mėnesį. Tam, kad kalbos raida vystytųsi efektyviau, pasitelkiami lavinamieji žaislai ir žaidimai, kurių yra gausu Little Dutch vaikų prekių parduotuvėje.

Svarbu suprasti ką sakai

Dauguma mano, kad su kalbos pagalba galima išreikšti norimas mintis. Tiesa, šis punktas patenka į kalbos sąvoką, tačiau kalbėjime yra labai svarbu suprasti, ką tuo norima pasakyti. Kad vaikas galėtų pradėti kalbėti, jis pirmiausia turi išgirsti tuos žodžius bei juos suprasti. Kaip taip nutiks, mažylis pradės juos ir tarti.

Specialistų teigimu, vaikas, kuriam yra vieneri arba dveji metai, supranta kur kas daugiau žodžių nei juos gali pasakyti. Pavyzdžiui, vaikas negali pasakyti pritariamo žodžio, tačiau jums ištarus klausimą (ar teiginį), mažylis į jį atsako jums palinksėdamas galva. Taip pat tėveliai gali bendrauti su vaikais gestų kalba ir naudoti įvairias intonacijas. Tokiu atveju žodžiai ar sakiniai yra įsimenami greičiau. 

Kaip paskatinti vaiką kalbėti?

Dažnai tėveliai išsigąsta, kad sulaukę tam tikro amžiaus vaikas vis dar nekalba. Psichologai teigia, kad reikia kuo mažiau panikuoti ir labiau įsiklausyti į kūdikio tariamas nuotrupas. Jeigu jis rodo pirštu į puodelį ir sako trumpinį „po“, tuomet tai jau yra žodis! Tai parodo, kad vaikas dar nėra įgudęs tarti pilną žodį, bet su laiku tobulės kalbos padargai bei išeis ištarti daugiaskiemenius žodžius.
Labai svarbu tai, kad tėveliai nuo pat vaiko gimimo kalbėtų su juo, kuo daugiau ir dažniau. Žinoma, pradžioje bendravimas yra vienpusis, tačiau kūdikis fiksuoja garsus ir po truputį juos įsisąmonina į galvą. Skaitykite knygas, dainuokite dainas ir skatinkite vaiką pakartoti garsus bei gestus. Taip pat pasakokite savo kasdienę veiklą ir aiškinkite ką ji reiškia. Na, o kai pastebėsite, jog vaikas geba ištarti atskirus žodžius, pradėkite kalbėti sakiniais. Taip mažylis išmoks jungti žodžius tarpusavyje. 

Kas svarbu kalbos lavinime?

Vaiko kalbos raida priklauso ir nuo jo artimųjų: kuo daugiau tėveliai šneka, tuo vaikas daugiau išgirs bei išmoks. Svarbu yra suvokti tai, kad net menkiausias ištartas kūdikio skiemuo, priartina jį prie pilno žodžio pasakymo, todėl nenustokite būti pozityvūs. Atkreipkite dėmesį į tai, kas vaikui pavyko, o ne atvirkščiai. Nesakykite, kad vaikas žodį ištarė su klaidomis! Geriau patys pakartokite teisingai, o vaikas pats supras, kaip turi būti.

Taip pat nebūkite per daug reiklus. Jeigu matote, kad aplinkiniai vaikai kalba daugiau nei jūsų, tai nereiškia, kad jis irgi taip negebės. Viskas ateina savu laiku, o nuolatinis keliamas spaudimas vaikui, gali sukelti įvairias psichologines bei vaiko raidą pažeidžiančias problemas. 

Total
0
Dalinasi
Related Posts