Šių metų Seimo rinkimai neapsiėjo be didelio balsų pirkimo skandalo. Policija demaskavo gaują, kuri įtariama pirkusi balsus partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų naudai. Sulaikyti įtariamieji mini Seimo vicepirmininko, partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininko Kęsto Komskio pavardę.
Sulaikyti 7 įtariamieji
Atlikus pirminius veiksmus, nustatyta, kad Šilutės gyventojai, per rinkimus į Lietuvos Respublikos Seimą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlė balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų.
Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, atliktos kratos įtariamųjų gyvenamosiose ir negyvenamosiose patalpose, jų metu rasta bylai reikšmingų daiktų.
Sulaikyti 7 įtariamieji, tarp kurių galimi organizatoriai ir vykdytojai, jie apklausti. Taip pat nustatyti ir apklausti papirktieji asmenys. Vienas asmuo suimtas dešimčiai parų.
2016 m. spalio 6 d. Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate gauta anoniminė informacija apie galimą rinkėjų papirkinėjimą. Tą pačia dieną pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl bandymų papirkti rinkėjus. Vėliau šie tyrimai buvo sujungti į vieną, – ketvirtadienį informavo Policijos departamentas.
Tyrimą kontroliuojanti Tauragės apylinkės prokurorė Stefa Dalia Ramanauskienė BNS sakė, kad suimtam asmeniui pareikšti įtarimai dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise. Byloje yra ir daugiau asmenų, kuriems yra pareikšti įtarimai. Šie įtariamieji nėra suimti.
Ikiteisminis tyrimas tęsiamas, atliekami kiti procesiniai veiksmai, visa informacija bus perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai.
Policijos departamento atstovas R.Matonis BNS sakė, kad apie šį tyrimą policija anksčiau neskelbė viešai tyrimo sėkmės sumetimais.
Vykstant rinkimams į Seimą iš viso buvo pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai, o nuo rinkimų kampanijos pradžios atliekama 13 tyrimų.
Prašė reitinguoti K.Komskį
Su tyrimu susiję šaltiniai 15min pasakojo, kad sulaikyti balsų pirkimo organizatoriai disponavo didelėmis grynųjų pinigų sumomis. Vienas tarpininkų turėjo apie 3000 eurų grynaisiais, kurie galėjo būti skirti balsams pirkti.
Šaltinių teigimu, balsus parduoti sutikusiems rinkėjams buvo nurodoma balsuoti už „Tvarkos ir teisingumo“ partiją bei jos kandidatus vienmandatėse. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše balsus pardavusiems rinkėjams buvo nurodoma reitinguoti partijos vicepirmininką K.Komskį. Beje, K.Komskis po reitingavo partijos sąraše iš 2 vietos nukrito į 4-ąją. Tam galėjo turėti įtakos prieš pat rinkimus kilęs skandalas, kai K.Komskio brolis Arvydas Komskis medžiodamas nušobvė kontrabandininkus persekiojusį pasieniečių tarnybinį šunį Ramzį.
Kelia grėsmę visai partijai
Šilutės rajonas, kuriame, kaip įtariama, buvo perkami balsai, patenka į dviejų rinkimų apygardų ribas – Pietų Žemaitijos ir Šilutės. Šilutės vienmandatėje apygardoje K.Komskis nepateko į antrą rinkimų turą. Jis surinko 2305 balsus ir liko trečias. Į antrą turą pateko valstietis-žaliasis Alfredas Stasys Nausėda ir konservatorė Sandra Tamašauskienė.
Pietų Žemaitijos apygardoje kandidatavo laikinuoju partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininku išrinktas Remigijus Žemaitaitis. Jis užtikrintai laimėjo pirmąjį turą, surinkęs 6421 balsą (38,03 proc. balsų) ir smarkiai aplenkęs antroje vietoje likusį konservatorių Stasį Šedbarą (17,14 proc. balsų).
Jeigu policijos įtarimai pasitvirtins, Vyriausiajai rinkimų komisijai teks aiškintis, ar nupirkti balsai galėjo turėti didelės įtakos rinkimų Pietų Žemaitijos ir Šilutės apygardose rezultatams.
Šis skandalas taip pat gali sukelti abejonių, ar partija „Tvarka ir teisingumas“ teisėtai įveikė 5 proc. barjerą ir pateko į Seimą. „Tvarka ir teisingumas“ daugiamandatėje apygardoje surinko 5,33 proc. (67794 balsus) ir per plauką pateko į Seimą. Partija jau užsitikrino 5 mandatus.
Kol kas nepavyko susisiekti nei su K.Komskiu, nei su R.Žemaitaičiu, jie neatsiliepia į telefono skambučius.