Onboard view of landing in high winds pic.twitter.com/FedRzjYYyQ
— SpaceX (@SpaceX) April 9, 2016
JAV kosminių technologijų bendrovė „SpaceX“ po keturių ankstesnių nesėkmingų bandymų penktadienį pagaliau sugebėjo nutupdyti savo raketos „Falcon 9“ pirmąją pakopą ant platformos vandenyne, kur ji nutūpė stačia, prieš tai iškėlusi į orbitą krovininę kapsulę.
Vaizdo transliacijoje matėsi, kaip aukšta siaura raketa lėtai nusileidžia ant platformos, kurią „SpaceX“ vadina laivu dronu. Tą manevrą palydėjo plojimai ir džiaugsmo šūksniai „SpaceX“ skrydžių valdymo centre, įsikūrusiame Hotorno miestelyje Kalifornijoje.
„Falcon 9“ pirmoji pakopa ką tik nusileido ant mūsų laivo drono „Of Course I Still Love You“ (Žinoma, aš tave tebemyliu)“, – „SpaceX“ parašė socialiniame tinkle „Twitter“.
Raketa buvo paleista iš Kanaveralo kyšulio Floridoje penktadienį 16 val. 43 min. vietos (23 val. 43 min. Lietuvos) laiku.
JAV kosmoso agentūros NASA atstovas George’as Dilleris patvirtino, kad raketa„Falcon 9“ sėkmingai nusileido praėjus kelioms minutėms po atsiskyrimo nuo nepilotuojamos krovininės kapsulės „Dragon“, gabenančios atsargas astronautams Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS).
„SpaceX“ anksčiau vieną kartą sėkmingai nutupdė raketą sausumoje, bet visi mėginimai ją nutupdyti vandenyne žlugdavo – raketa kaskart sėkmingai priartėdavo prie platformos, bet suduždavo arba nuvirsdavo.
Vėliau kalbėdamasis su žurnalistais „SpaceX“ generalinis direktorius Elonas Muskas sakė, kad gebėjimas susigrąžinti brangią raketą ir dar kartą ją panaudoti, užuot nuskandinus vandenyne po kiekvieno starto, atpigins kosminius skrydžius ir padarys juos mažiau kenksmingus aplinkai.
„Tai tiesiog fundamentalu raketų skrydžiams, kaip ir kitoms transporto formoms, kaip automobiliai, lėktuvai dviračiai ar bet kas kita“, – aiškino E.Muskas, kuris vadovauja ir bendrovei „Tesla Motors“, kuriančiai elektromobilius.
Pasak E.Musko, pripildyti raketą kuro kainuoja apie 300 tūkst. dolerių, bet ją pagaminti – apie 60 mln. dolerių.
„Kai turite raketą, kuri visa gali greitai iš naujo panaudota, (skrydžio) sąnaudos sumažėja apie 100 kartų, vertinant pagal ribines kainas“, – pažymėjo jis, išreiškės viltį, kad konkurentai paseks „SpaceX“ pavyzdžiu.
JAV prezidentas Barackas Obama pagyrė šį pasiekimą „Twitter“ žinute: „Sveikinimai „SpaceX“ nutupdžiusiai raketą jūroje. Dėl tokių novatorių kaip jūs NASA Amerika toliau vadovauja kosmoso tyrimuose.“
Visa „SpaceX“ misija