„Į valdžią ateinant naujai prezidento administracijai, svarbu padėti politikos formuotojams nustatyti potencialias krizes ir rasti būdus jų išvengti“, – teigė Paulas Staresas, Užsienio ryšių tarybos Prevencinių veiksmų centro direktorius.
Pasak ekspertų, yra septyni „aukščiausio lygio“ konfliktai, kurie gali kilti 2017 metais. Tarp labiausiai tikėtinų krizių potencialus NATO ir Rusijos karinis susirėmimas neminimas.
Tokia konfrontacija yra viena iš keturių ekspertų minimų krizių, kurių poveikis būtų didelis, o tikimybė, tiesa, laikoma vidutine:
- Tikslinga ar nenumatyta konfrontacija tarp Rusijos ir NATO narių, kurią nulemtų agresyvus Rusijos elgesys Rytų Europoje.
- Gili krizė Šiaurės Korėjoje, kurią sukeltų branduolinių ar tarpžemyninių balistinių raketų bandymai, karinė provokacija ar vidiniai politiniai nestabilumai.
- Itin žalinga kibernetinė ataka prieš svarbiausią JAV infrastruktūrą.
- Didelė teroristinė ataka JAV ar amerikiečių sąjungininkų teritorijoje, kurią įvykdytų arba užsienio teroristai, arba Vakaruose užaugę „vieniši vilkai“.
Ekspertai įvardino tris potencialias grėsmes, kurių tikimybė aukšta, o poveikis būtų vidutinis:
- Dėl Talibano veiksmų ir galimos vyriausybės griūties padidėjęs smurtas ir nestabilumas Afganistane.
- Padažnėję ir suintensyvėję susirėmimai tarp Turkijos karių ir įvairių kurdų ginkluotų grupuočių – tiek pačioje Turkijoje, tiek kaimyninėse šalyse.
- Dar aršesnis pilietinis karas Sirijoje, kurį dar labiau įkaitins parama iš užsienio kariaujančioms pusėms ir karinė intervencija iš svetur.
Pastebima, kad šiais metais nė vienas scenarijus neįvardijamas kaip itin tikėtinas ir kaip padarysiantis itin didelį poveikį. Praėjusiais metais tokiu – ne be reikalo – laikytas karas Sirijoje.
Tarp septynių labiausiai tikėtinų krizių naujausiame sąraše nepateko politinis nestabilumas ES dėl pabėgėlių krizės, galimas Irako skilimas dėl „Islamo valstybės“ siautėjimo, įtampa tarp Izraelio ir palestiniečių bei chaosas Libijoje.